Látky – pokračovanie 6
35. Neustálené prúdenie kvapalín: je charakterizované zmenou vektora rýchlosti s časom. Bernouliho rovnica:
, zotrvačná energia:
36. Pri stanovení času naplnenia alebo vypráydnovania nádob je vplyv zotrvačnosti zanedbateľný, pretože zrýchlenie kvapaliny je velmi malé.Rovnica pre tento prípad sa nelíši od Bernouliho rovnice pre ustálené prúdenie. Prietok:
38. Pri veľkých zrýchleniach prúdu kvapaliny v potrubí vplyv zotrvačnosti má prevládajúci vplyv voči ostatným členom Bernouliho rovnice pre neustálené prúdenie. Pri veľkých zrýchleniach doprevádzaná zmena tlaku môže byť tak veľká, že nadobúda vplyv stlačiteľnosť kvapaliny a pružnosť stien potrubia. Náhlu zmenu tlaku nazývame hydraulickým rázom. Samotné zvýšenia tlaku môže byť značné, presahujúce pevnosť potrubia a preto pri projektovaní potrubných systémov sa musí urobiť výpočet hydraulického rázu s následnou voľbou protirázovej ochrany.Priamy: vzniká vtedy,ak čas uzatvorenia uzáveru T je menší ako fáza hydraulikého rázu.
Nepriamy: vzniká vtedy, ak čas uzatvorenia uzáveru T je väčší ako fáza hydr.rázu
39. Potenciálne prúdenie: prúdenie častíc bez rotácie . Potenciál rýchlosti: je to funkcia súraníc x,y,z, ktorej parciálne derivácie v určitom smere dávajú zložky rýchlosti prúdenia v tom smere:
40.
41.
42. Pri prúdení viskoznej tekutiny v blízkosti povrchu telesa vzniká vrstva tekutiny, v ktorej sa rýchlosť mení od nulovej hodnoty po hodnotu, odpovedajúcu rýchlosti prúdenia ideálnej tekutiny. Tútu vrstvu nazýzame medznou vrstvou. Mimo oblasti medznej vrstvy vplyv viskozity je zanedbaťelný. Rozlišujeme tri základné typické prípady vzniku medznej vrstvy. Pri prúdení v uzavretom prireze,pri stene potrubia, na konci vstupného úseku.Režim prúdenia v medznej vrstve určujeme podľa hodnoty Reynoldsovho čísla:
Prechod laminárnej medznej vrstvy v terbulentnú nastáva v určitej vzdialenosti x od nábehového bodu:
43. Aké´koľvek obtekané teleso mení smer i veľkosť rýchlosti obtekajúcej tekutiny. Zmena vektora rýchlosti zapríčinuje v tekutine zmenu jej tlaku. Tieto zmeny tlaku sú v rôzdnych miestach na povrchu telesa rôzdne a spôsobujú odpor. Táto sila bude závisieť od dynamického tlaku tekutiny, viskozity prúdiacej tekutiny a od veľkosti prierezu a tvaru telesa: .Odporová sila , ktorá vzniká pri obtekaní telesa skutočnou tekutinou, sa obecne skladá zo sily, ktorá vzniká v medznej vrstve a zo sily tlaku, ktorá súvií s vytvorením úplavu.Odpor trenia býva rádove menší ako odpor tlaku.